5-oji Frankofoniškosios literatūros premija

Pradžia: 2012-03-22 17:30
Pabaiga: 2012-03-22 21:00
Vokiečių g. 4
Vilnius

Lietuvos skaitytojai susipažins su nauja prancūziškai kuriančių rašytojų karta.
2011-ųjų metų premijos laimėtojo Libaro M. Fofana romano lietuvių kalba Mirštančių lapų šauksmas pristatymas kartu su projekto partnere, leidykla Tyto Alba.
Dalyvaujant Libarui M. Fofana ir leidyklai Tyto Alba, jaunųjų frankofonų žiuri paskelbs geriausią 2012 metų frankofoniškos literatūros kūrinį.

Libaras M. Fofana gimė 1959 metais Konakrio mieste. Būdamas septyniolikos pabėgo iš Gvinėjos, kur jo tėvas, apkaltintas sąmokslu, pūna garsiąjame Camp Boira kalėjime. Kadangi Malyje fulbiai buvo laikomi marksistinės revoliucijos priešais ir persekiojami, Libaras M. Fofana iškeliavo į Dramblio Kaulo respubliką, iš ten į Europą. Įgijęs informatikos mokslų diplomą Provanso Ekse, dešimt metų dirbo Marselio prekybos ir pramonės rūmuose. 1993 metais vieno koncerto metu dalinai parado klausą. Ligoninėje jis nemokėjo skaityti iš lūpų, todėl jam davė pieštuką ir popieriaus lapą. Išėjęs iš ligoninės rašė toliau, iš pradžių trumpus tekstus, vėliau noveles. 2004 metais išleistas pirmas romanas Medžio sūnus (Le fils de l’arbre). Jame rašoma apie Bakari, vyriškį, sugrįžųsį į gimtąjį kaimą Gvinėjoje, iš kurio pabėgo prieš keturiasdešimties metų, priešindamasis vedyboms. Slegiamas širdgėlos dėl afrikiečių tautos, Libaras M. Fofana 2005 metais išleido knygą N’Körö, keršto, žiaurumo, meilės ir mirties istoriją, pasakojančią apie raganavimą ir Sėku Turė vadovaujamą liaudies armiją Gvinėjoje aštuntajame XX amžiaus dešimtmetyje. Tą laikotarpį rašytojas pavaizdavo ir trečiame romane,  Mirštančių lapų šauksmas (Le cri des feuilles qui meurent), perteikdamas nusiaubtos šalies paveikslą, tikrą Afrikos stebuklų kiemą, kur knibžda spalvingi personažai. Paskutinis romanas, pasirodęs 2010 metais, Dievobaimingas velnias (Le diable dévot), pasakoja apie siaubingą gyvenimą mergaitės, kurią tėvas pardavė, norėdamas išsaugoti savo privilegijuotą padėtį. Romanas Mirštančių lapų šauksmas (Le cri des feuilles qui meurent) pelnė 2011 metų Lietuvos jaunųjų frankofonų lietratūros premiją. 2012 m. lietuvių kalba jį išleis leidykla TYTO ALBA.

Share
   Išvalyti filtrą
 

 

 
Kalendorius Kalendorius
 
 

 
 
 

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.