Kasparo Pociaus paskaita „Namai vaiduokliai ir atgiję manekenai: nejauka psichoanalizėje ir mene”

Pradžia: 2012-11-07 18:00
Pabaiga: 2012-11-07 19:00
Totorių g. 18
Vilnius

Nuo XX a. paskutiniųjų dešimtmečių Vakarų kultūroje vis dažniau kalbama apie nejauką (vok. unheimlich). Šią sąvoką, randamą jau klasikinėje estetikoje, išplėtojo psichoanalizės kūrėjas Sigmundas Freudas. Iki tol gyvavusią nejaukos kaip to, kas turėjo išlikti paslaptyje,

bet išaiškėjo (Schelling) ir nesugebėjimo skirti gyvo žmogaus nuo manekeno/automato (Jentsch) sampratą Freudas papildė etimologine žodžio „unheimlich" priešprieša žodžiui „heimlich" – naminis, pažįstamas, jaukus. Nors kasdieninėje kalboje šis reiškinys siejamas su paranormaliais reiškiniais, Freudas sako, kad tai – kur kas daugiau nei paranormalus reiškinys, nors jis neabejotinai yra susijęs su tuo, kas gąsdina, kelia baimę ir šiurpą. (Galime prisiminti pasivaikščiojimus namuose – vaiduokliuose).

Freudas nejauką suvokia kaip negatyvias patirtis, kylančias iš kasdieninių situacijų, kuriuose gali sukilti užgniaužti, išstumti jausmai, impulsai ir prisiminimai. Nejaukos patirtis atsiranda tada, kai tai, kas pažįstama, virsta tuo, kas nepažįstama, ir ima kelti diskomfortą, nerimą, baimę. Taip pat tai siejasi su šeima, jos saugumu ir stabilumu (arba tuo, kas priešinga tam, ką minėjau).

Paskaitoje kalbėsime apie diskusijų objektu tapusį Freudo tekstą „Nejauka“ ir jo įtaką šiuolaikinei kultūrai, dažnai pulsuojančiai šalčiu ir nejauka – pradedant spiritizmo seansais, baigiant emo liūdesiu ir gotikinėmis meditacijomis apie mirtį. Vėliau kalbėsime apie šiuolaikinio amerikiečių menininko ir kuratoriaus Mike Kelley parodą, kuri taip ir vadinasi – „Nejauka“.

Share
   Išvalyti filtrą
 

 

 
Kalendorius Kalendorius
 
 

 
 
 

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.