Prof. John Pruitt paskaita „Adolfas Mekas: komiškas Amerikos nepriklausomojo kino ikonoklastas“

Pradžia: 2012-11-27 13:00
Pabaiga: 2012-11-27 14:00
Maironio g. 6
Vilnius

Bard koledžo (JAV) profesoriaus John Pruitt paskaita
„Adolfas Mekas: komiškas Amerikos nepriklausomojo kino ikonoklastas“

Antrojo pasaulinio karo dinamika išjudino įvykius, kurie įgalino Adolfą Meką įvairiais būdais reikšmingai įtakoti nepriklausomąjį Amerikos kiną. Dėl grėsmės gyvybei, susijusios su politine veikla, Adolfas Mekas kartu su savo vyresniuoju broliu, Jonu, karo metu turėjo bėgti iš gimtosios Lietuvos, bet galiausiai atsidūrė priverstinių darbų stovykloje Šiaurės Vokietijoje. Po kelių metų bėglių gyvenimo pokario Vokietijoje, broliams pasitaikė proga emigruoti į JAV ir įsikurti Niujorke.

Svajonė sugrįžti į gimtinę išblėso, ir štai tuomet broliai Mekai susidomėjo kinu. 1955-aisiais jie kartu įkūrė „Film Culture”, dabar jau legendiniu tapusį kino kritikos žurnalą, kuris ugdė publiką ir informavo apie rimtąjį šiuolaikinį kino meną, o taip pat apie didžiulį, bet nepakankamai įvertintą kino paveldą. Kaip menininkas, Adolfas įsijungė į Naujojo Amerikos kino grupę, ir nufilmavo vieną iš pripažintų šedevrų, nuostabią komediją „Aleliuja kalvoms” (1963).

Tą patį dešimtmetį, po grumtynių dėl savo vėlesnių kūrinių, Adolfas Mekas ėmėsi mokytojauti Bardo koledže. Netrukus ten jis tapo naujųjų filmų programos pirmininku ir apie trisdešimt metų ugdė ir įtakojo būsimuosius kino kūrėjus. Kad ir ką darytų, Adolfas Mekas darė su nuostabiai komiška, maištinga dvasia ir meile gyvenimui, kuriuos tik sustiprino jo ankstesnieji vargai.

Jo džiugi, anarchistinė dvasia turbūt geriausiai atsispindi viename jo brandžiausių ir asmeniškiausių filmų „Ėjimas namo” (1972), autobiografiniame dienoraštyje, vaizduojančiame pirmąjį jo sugrįžimą į Lietuvą 1971-aisiais.

Share
   Išvalyti filtrą
 

 

 
Kalendorius Kalendorius
 
 

 
 
 

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.